Časté otázky a odpovědi

Proč vznikla aplikace EET Plus a proč je zdarma?

V roce 2016 jsem vytvořil aplikaci EET Plus zdarma, aby pomohla malým živnostníkům. V té době byly EET pokladny drahé a složité. Chtěl jsem vytvořit něco jednoduchého, něco co lidem pomůže. Myslím, že se to povedlo. Dnes má aplikace EET Plus spoustu spokojených uživatelů, kterým zjednodušuje evidenci tržeb. Aplikaci stále pravidleně vylepšuji -  již umí spoustu věcí jako kombinace různých DPH, generování faktur a daňových dokladů, tisk atd. Ale co je důležité - je to stále ta jednoduchá kalkulačka, jako na začátku.

Aplikace je zdarma. Nicméně pokud aplikaci EET Plus aktivně používáte, staňte se prosím podporovatelem EET+. Jaké získáte výhody a jak podpořit naleznete zde.

Aplikaci EET Plus si můžete stáhnout přímo do mobilního telefonu. Ke stažení zde.

 

Jak začít s EET?

Nejjednodušší je požádat o pomoc EET asistenta. Nicméně EET si můžete snadno zprovoznit také sami. Doporučený postup:

 

Mám nový telefon, jak přesunout EET pokladnu?

Více info jak přesunout EET pokladnu do nového telefonu.

 

Nelze vystavovat účtenky, co mám dělat?

 1. Zkontrolujte internetové připojení. Toto je nejčastější problém. Zkuste v internetovém prohlížeči na telefonu (tabletu) otevřít nějakou stránku, například https://eetplus.cz.
 2. Aktualizujte aplikaci EET Plus na nejnovější verzi. Informace, jak aktualizovat.
 3. Pokud máte jistotu, že internet funguje a máte nejnovější verzi aplikace EET Plus, napište na technickou podporu: tp@eetplus.cz. Do emailu napište svoje DIČ (DIČ mají i neplátci DPH a naleznete ho např. na své EET účtenkce). Do emailu popište přesně problém.

Pokud nelze účtenku posla na FÚ, nic vážného se neděje. Zboží prodávajte dál. Jen je třeba účtenky poslad do 48 hodin. Při stisku tlačítka "Zkusit znovu" aplikace EET Plus účtenky pošle znovu.

 

Proč EET evidovat na mobilním telefonu?

Protože to má spoustu výhod. Více informací k mobilním EET telefonům zde.

 

Musí být na EET účtence údaje o zboží a DPH?

Na EET účtence nemusí být údaje o zboží. Je důležitá hlavně celková cena. EET účtenka ale nenahrazuje daňový doklad, nebo doklad potřebný k reklamaci zboží. V tomto se nic nemění, EET účtenka jen přináší další povinnost navíc k již stávajícím povinnostem podnikatele. V případě, že zákazník vyžaduje doklad o koupi zboží, musíte ho vydat. To vše zůstává postaru a s EET nesouvisí.

 

Proč není na EET účtence IČ a DPH?

EET účtenka má obsahovat náležitosti popsané zde: http://www.etrzby.cz/assets/cs/obrazky/vzorova_uctenka.jpg. Jedná se o položky, které jsou popsané v textu a vedou od nich šipky do účtenky. Viz http://www.eltrzby.cz/cz/nejcastejsi-dotazy, bod 18. Nic více. To aplikace EET Plus splňuje.
Pozor ale, EET účtenka nenahrazuje daňový doklad, nebo doklad o koupi zboží. Pokud jste dosud vystavoval daňový doklad (jste plátce DPH), dělejte to stejně jako doposud, v tom se nic nemění, jen navíc vystavte EET účtenku.

 

Umí EET Plus vystavovat také daňové doklady, nebo faktury?

Ano od verze 3.1. Více informací k daňovým dokladům.

 

Jak postupovat při prodeji?

 1. Vždy zaevidujte tržbu pomocí aplikace EET Plus.
 2. Pokud zákazník nesouhlasí s elektronickou formou účtenky (nestačí předaný kód), EET účtenku vytiskněte, nebo ručně přepište - klidně propiskou. Většina zákazníků papírovou EET účtenku nechce a spokojí se s elektronickou.
 3. Pokud zákazník vyžaduje daňový doklad, vystavte ho. Doklad můžete vystavit přímo z aplikace EET Plus (menu nahoře napravo). Doklad můžete vystavit i mimo aplikaci EET Plus. Více informací o daňových dokladech.

 

Jak je to s účtenkami, potřebuji tiskárnu?

V aplikaci EET Plus tiskárnu nepotřebujete. Jakmile vygenerujete účtenku, předáte zákazníkovi kód a zákazník si elektronickou účtenku najde na internetu. Více informací o tom, že to není vůbec složité najdete zde. Jestliže ale chcete tisknout, můžete.

 

Musím mít kvůli EET internet?

Musíte. Nejjednodušší je, pokud máte na své provozovně již fungující WIFI. Pak se připojíte mobilem, nebo tabletem na tuto WIFI. Pak nemusíte mít v telefonu ani SIM kartu. Pokud jezdíte někam do terénu, můžete si pořídit internet za 70 Kč měsíčně i méně. Nebo zdarma použít sdílený internet z jiného telefonu. Pokud jste někde, kde signál internetu vůbec není, vyjednejte si u FÚ "zjednodušený režim". Pak můžete účtenky vystavovat i bez internetu. Musíte se však do 5 kalendářních dnů připojit k internetu a účtenky odeslat. Aplikace EET+ automaticky posílá účtenky na FÚ jakmile ji zapnete a současně jste na internetu. Pokud nemáte "zjednodušený režim" a internet nefunguje, máte na odeslání účtenky 48 hodin.

 

Potřebuji pro vystavení účtenky internet?

Nepotřebujete být nutně v době vystavení účtenky na internetu, aplikace EET Plus generuje účtenky včetně kódu i bez internetu. Jakmile dorazíte k internetu, aplikace EET Plus automaticky vaše účtenky zašle na finanční úřad. Poté účtenky automaticky pošle i na www.uctenka.xyz, takže zákazník si může zobrazit účtenku, pokud bude chtít. Nicméně pokud jste běžně v dosahu mobilního signálu, musíte si internet pořídit, abyste účtenky poslali na FÚ co nejrychleji. Za 70 Kč měsíčně a i méně si můžete pořídit internetové spojení, které vám vystačí na poslání 10 000 účtenek.

Pokud jste delší čas mimo signál mobilního operátora, vyjednejte si u FÚ "zjednodušený režim". Více informací o tom, že to ale není jednoduché naleznete na fóru k EET.

 

Mám si pořídit na evidenci EET tablet nebo telefon?

Já osobně preferuji telefon. Je menší než tablet a je skladnější. Existují i o odolné varianty telefonů do terénu. Pokud máte ve své provozovně WIFI, nepotřebujete si ani pořizovat SIM kartu. Někomu ale více vyhovuje tablet, protože má větší displej.

 

Zadal jsem špatně částku na účtenku, lze účtenku zrušit?

Vystavte znovu účtenku, ale s mínusovou částkou. Nebo na zobrazené účtence vyberte v menu (tři tečky nahoře vpravo) položku "Zneplatnit". To platí i pro vrácené zboží. Viz http://www.eltrzby.cz/cz/nejcastejsi-dotazy
bod 11 a 21. Účtenka s mínusou částkou se nemusí párovat s plusovou. FÚ jde především o součty.

 

Jak řešit vrácené zboží?

Viz předchozí otázka.

 

Jak na EET, pokud mám více prodejních míst (kancelář, mobilní výjezd)?

Pro každé prodejní místo si na daňovém portálu FÚ vygenerujte zdarma certifikát a vytvořte provozovnu.  Pro EET Plus je důležité, aby každý telefon nebo tablet měl jiný certifikát. Pozor, nesmíte použít jeden certifikát na více telefonech současně.

 

Jak na EET, pokud mám více zařízení na jednom prodejním místě?

Pokud máte na jednom prodejním místě více zařízení, pro každé zařízení si vytvořte zdarma certifikát na daňovém portálu. Číslo provozovny můžete mít stejné.  Pro EET Plus je důležité, aby každý telefon nebo tablet měl jiný certifikát. Pozor, nesmíte použít jeden certifikát na více telefonech současně.

 

Můžu mít na jednom telefonu více provozoven?

Ano, můžete. Lze mezi provozovnami snadno přepínat.

 

Můžu mít na jednom telefonu více certifikátů (více DIČ)?

Teoreticky ano, ale nedoporučuji to. EET Plus zatím neumožňuje pohodlné přepínání mezi DIČ.

Nové: Pokud ale máte Android ve verzi 5.0 a vyšší, je tu řešení. Vytvořte na telefonu nového uživatele a pro něj nainstalujte další aplikaci EET Plus s novým certifikátem. Pak můžete přepínat DIČ přepínáním uživatelů na telefonu.. Více informací o přepínaní uživatelů. Dle informací co mám, ne každý telefon ve verzi 5.0 a vyšší podporuje přepínání uživatelů. Před koupi telefonu to doporučuji vyzkoušet.

Nové: Další možnost je nastavit DIČ pověřujícího. To znamená, že se svým DIČ můžete vystavit EET pro jiné DIČ. Volbu pověřujícího uděláte před vystavením účtenky.

 

V aplikaci EET Plus nutně potřebuji něco, co EET Plus neumí, je možné to přidat?

Pokusím se, popište to do fóra k EET Plus.

 

Na jakých telefonech a tabletech aplikace EET Plus funguje?

Na zařízeních Android ve verzi 4.1 a vyšší. Což zahrnuje většinu současně prodávaných chytrých telefonů. Pokud kupujete nový telefon, kupte minimálně verzi Androidu 4.4 a vyšší. Cena nejlevnějších nových Android telefonů, na kterých funguje EET Plus, se pohybuje od 1800Kč.

 

Funguje aplikace EET Plus na PC (notebook, stolní počítač)?

Ano, pokud máte operační systém s Windows 10. Více informací o EET na Windows 10.

 

Funguje aplikace EET Plus na iPhone a Windows Phone?

Na iPhone a na Windows Phone EET Plus bohužel nefunguje. Proč? Aplikace EET Plus je zdarma a není v mých silách udržovat více platforem, abych současně zachoval i kvalitu. Android jsem vybral proto, protože je to nejlevnější způsob, jak si nějaké zařízení pořídit. Navíc existují odolné Android telefony, které si můžete vzít do terénu a něco tam vydrží.

Doporučuji pro EET zakoupit Android telefon. Cena nových Android telefonů, na kterých funguje EET Plus, se pohybuje kolem 1800Kč. Pokud máte provozovnu s WIFI, nemusíte ani dávat do EET telefonu SIM kartu. Pouze se připojíte k internetu přes WIFI a nainstalujete EET Plus. Svůj stávající telefon si nechte na telefonování.

 

Mám použít pro EET svůj běžný mobil, nebo si mám pořídit nový určený jen pro EET?

Záleží kolik účtenek vystavíte. Pokud jste řemeslník a vystavíte dvě účtenky za den, tak použijte svůj mobilní telefon. Pokud prodávate ve velkém množství, je lepší si pořídit další telefon určený pouze pro EET. Pokud používáte EET na cizích telefonech (např. zaměstnanců), zamkněte nastavení pomocí PINu (v nastavení EET Plus).

 

Jsem plátcem DPH, můžu používat EET Plus?

Ano, po úspěšném nastavení certifikátu zvolte, že jste plátcem DPH. Před vystavením účtenky musíte zvolit, s jakou sazbou DPH účtenka bude. Do kalkulačky vždy zadávejte celkovou cenu s DPH. Tato celková cena s DPH se zobrazuje na účtence.

 

Lze mít na jedné účtence více sazeb DPH?

Ano, od verze EET Plus 2.20. Více informací o více DPH na jedné účtence.

 

Umožňuje EET Plus evidovat v režimu použitého zboží - EET ve zvláštním režimu §90?

Ano, od verze EET Plus 2.28. Tento režim je pro plátce DPH, kteří prodávají použité zboží. Při nastavení připojení na FÚ v kroku 5 zvolte, že se vás týká §90. Poté jednoduše před každým vystavením účtenky můžete zvolit, že se jedná o prodej použitého zboží. I v tomto případě je potřeba zvolit správný typ DPH (základní, snížená,..).

 

Lze mít seznam nejčastěších prodejních položek?

Ano, od verze EET Plus 2.20. Více informací.

Tip: Zkuste dvakrát stisknout tlačítko M na kalkulačce.

 

Umí EET Plus tisknout účtenky?

Ano, podívejte se na popis možnosti tisku s EET Plus.

 

Aplikace EET Plus mi nenalezne certifikát. Co je špatně?

Pokud Vám aplikace EET Plus nenalezne certifikát a vy jste již zkoušeli jinou EET aplikaci, zkontrolujte, zda tam certifikát stále je. Některé EET aplikace certifikát mazají.

Podívejte se také sem: Další rady ohledně certifikátu v mobilu

 

Nemám Google Play, dá se aplikace EET Plus stáhnout někde jine?

Ano, je přístupná na SlideMe Market, zde: http://slideme.org/application/eet.

Bohužel SlideMe nepříjímá aktualizace od listopadu 2018, podívejte se přímo na stránku stažení EET Plus.

 

Když dám vystavit účtenku tak se mi nahoře zobrazí po par vteřinách trojúhelník s vykřičníkem a vedle toho Problém s FÚ…nevíte co s tím?

 • Zkontrolujte, zda je funkční internetové spojení. Zkuste jít přímo například na stránku https://www.eetplus.cz. Pokud se nic nezobrazí, nefunguje internet.
 • Zkontrolujte, zda máte správný datum a čas na telefonu (tabletu). Zkontrolujte, zda máte správně nastavenou časovou zónu.
 • Mám podezření, že daňový portál FÚ občas vygeneruje špatný certifikát. Zkuste si vygenerovat certifikát nový. Většinou to pomůže.
 • Je možné, že máte verzi Androidu 4.0, která neumí komunikovat s daňovým portálem. Potřebujete verzi 4.1 nebo vyšší.
 • Zkontrolujte, zda jste v aplikaci EET Plus zadali správně číslo provozovny. Číslo pobočky je číslo, které se Vám vygenerovalo na daňovém portálu, nejčastěji to bývá číslo 11.
 • Je možné, že je to dočasný výpadek připojení na FÚ, zkuste to později. I FÚ má občas špatné chvilky.
 • Zkuste restartovat telefon/tablet (zcela vypnout a znovu zapnout).
 • Technická podpora: tp@eetplus.cz. Do emailu napište svoje DIČ.

 

Co dělat v případě problémů s EET (nefunguje internet, daňový portál atd) ?

Podívejte se na stránku co dělat v případě problémů s EET.

 

Co dělat, pokud chci začít používat EET Plus na novém mobilním telefonu nebo tabletu?

 1. Nainstalujte EET Plus do nového telefonu. Použijte svůj certifikát a zadejte správně číslo provozovny.
 2. Starý telefon pro EET Plus již nepoužívejte, nevystavujte účtenky a aplikaci EET Plus odinstalujte.
 3. Vystavujte nové účtenky na novém telefonu. Pokud chcete na novém telefonu mít veškeré účtenky ze starého, EET účtenky si jednoduše obnovte. Lze obnovit i časté prodejní položky.

Pozor, pokud chcete používat EET Plus na více telefonech současně, pořiďte si na daňovém portálu FÚ pro každý telefon jiný certifikát.

 

Lze nějak označit platby kartou? A poté je v denním přehledu odlišit?

Ano, na stránce s účtenkou v menu označte, že platba byla provedena kartou. Informace o tom, že byla provedena platba kartou se na FÚ neposílá, slouží jen pro Vaši interní potřebu, aby bylo možné platby kartou odlišit ve výsledném Excelovském přehledu.

 

Je možné z EET Plus se připojit na platební terminál pro příjem plateb kartou?

Ano, více info o připojení na SumUp terminál.

 

Jak si zobrazím detailní přehled plateb včetně DPH a plateb kartou?

Zobrazte si přehled v aplikaci EET Plus. Poté ťukněte na tlačítko "Poslat vše do emailu". Pošlete si přehled do mailu - v příloze bude automaticky soubor s reportem. Detailní soubor přehledu pak můžete zobrazit například v programu MS Excel, nebo zdarma v Libre Office. Alternativně se zpožděním naleznete přehled přímo na daňovém portálu FÚ.

 

Je možné evidovat EET v zjednodušeném režimu?

Ano. Zjednodušený režim zvolte při nastavení certifikátu na FÚ.

 

Při instalaci certifikátu mě telefon upozorňuje, že můžu být sledován. Znamená to, že FÚ mě může monitorovat?

Problém je, že se snažíte certifikát instalovat do telefonu. To nedělejte, je to zbytečné. Certifikát stačí jen zkopírovat do telefonu a EET Plus si ho sama najde. Pak Vám sledování ze strany FÚ nehrozí - tedy kromě sledování vaší tržby..
Obecně platí, že jakákoliv instalace certifikátu je potencionálně nebezpečná věc. Hrozí, že útočník by mohl odposlouchat Vaše šifrované spojení a vydávat se za někoho jiného. Jak už jsem ale psal, kvůli EET si certifikát instalovat nemusíte.

 

Kdybych v budoucnu nechtěl EET Plus používat, je potřeba něco udělat?

Nemusíte dělat nic, snad jen odinstalovat aplikaci EET Plus.

Pokud už vůbec nechcete evidovat EET, například končíte s podnikáním, doporučuji zneplatnit certifikát na daňovém portálu FÚ. Dále na daňové portálu zrušte provozovnu. Pokud byste chtěli poté znovu evidovat EET, vytvořte nový certifikát a nainstalujte znovu EET Plus, nebo jinou aplikaci pro EET.

 

Je možné EET pokladnu později vyměnit za jinou?

Ano, použití EET pokladny vás k ničemu nezavazuje. Můžete kdykolik EET pokladnu změnit. Není třeba se nějak odhlašovat. Při změně EET poklady doporučuji zneplatnit certifikát.

 

 

 

Nejnovější příspěvky

Nejnovější komentáře